Ninjutsu blog

Mindenféle dolgok a ninjutsuról, történelem, edzések, ilyenek.

Friss topikok

Címkék

Archívum

2012.05.07. 13:32 Ninja9

Mi is az a ninjutsu?

(Ez az első - bemelegítő - írás a blogban, nem célom, hogy mindent leírjak a ninjutsuról!)

A ninjutsu (vagy magyarosan nindzsucu) röviden szólva a nindzsák harcművészete, de ugyanakkor sokkal több is annál, mert magába foglal stratégiai és taktikai ismereteket, kémkedési praktikákat és számtalan hasonló "tudományt". Japánban egyébként nem a ninja az elterjedt kifejezés (bár mára már közismert lett ez is), hanem a shinobi.

Ninjutsu kanji

Ninjutsu

A "nin" szó kitartást, de lopakodást és rejtőzködést is jelent. A "jutsu" technikát, eljárásmódot, művészetet jelent, tehát a ninjutsu jelentése valami olyasmi, hogy a "lopakodás művészete".

A ninjutsu története több mint ezer évre nyúlik vissza, de maguk a nindzsák már valószínűleg hamarabb is léteztek. A nindzsák azért voltak különlegesek, mert szemben az akkor szokásos felfogással és kultúrával, kis túlzással szinte semmit nem tartottak szentnek, így mindenféle technikai és nem technikai megoldást igénybe vettek akár a konkrét küzdelem, akár egy tágabb érdelemben vett küldetés során is.

A nindzsákat nem kötötte a busidó, a szamurájok etikai kódexe, így bármilyen eszközt bevethettek, ami a cél elérését szolgálta, másrészt gondosan ügyeltek arra hogy a róluk szóló legendákat fenntartsák, vagy tovább fokozzák (jó példa erre, hogy azt hitték róluk képesek eltűnni a füstben - ami persze igaz lehetett, de nem varázslatról volt szó, csak megtévesztésről).

Ninja

A feudális Japánban kifejlődött ninjutsu rengeteg ismeretanyagot tartalmazott, úgy mint az információszerzés, a rejtőzködés, a megtévesztés, az álcázás, a legkülönfélébb helyzetekből való menekülés, de foglalkozott a gyógyászattal és számtalan fegyveres technikával is (pl. íjászat, kardvívás).

A ninjutsu évszázadokon át különböző iskolákon keresztül, nagymesterek egymást követő nemzedékeinek köszönhetően maradt fenn. Az iskolák tudását javarészt szájról-szájra adták tovább a mesterek, de egy részük le is lett írva az ún. densho tekercsekre. Ezek az iskolák és a ninjutu tanításai a közemberek - és a Japánon kívüli világ - számára igazából teljesen titkos módon működtek. 

Masaaki Hatsumi

Masaaki Hatsumi

Folyamatos vitát szül manapság az, hogy tulajdonképpen kinek van joga azt állítani, hogy ő, vagy az ő szervezete a ninjutsu tanok hiteles forrása. A legelfogadottabb (és általam is támogatott) verzió szerint a leginkább autentikus forrás Masaaki Hatsumi, aki 9 különböző harcművészeti iskolának (ryu-nak) birtokolja az aktuális nagymesteri címét. (Egyébként önmagában az is vita alap, hogy ki mondhatja magáról, hogy egy iskola nagymestere, ezért sokan vitatják Hatsumi címeit.)

Hatsumi Sensei a 9 iskola (szamuráj és ninja iskolák) tudásanyagára alapozva létrehozott egy szervezetet, amit jelenleg Bujinkan Budo Taijutsu néven ismerünk. A Bujinkan az 1970-es években kezdett nyitni a "külvilág" felé, ekkor érkeztek Japánba az első külföldiek, akik ninjutsut tanulhattak Hatsumi Senseitől. 

A Bujinkanban tanított ninjutsu tartalmaz különböző pusztakezes és fegyveres harci technikákat, valamint "egyéb" kiegészítő ismereteket is, mint például lopakodás, lovaglás, vízben történő küzdelem, földrajz, meterorológia. A küzdősportoktól eltérően a ninjutsunak nincsenek versenyei, mert nem egy mesterségesen kitalált "sport", hanem egy alapvetően gyilkolásra kifejlesztett harcművészet. Nincsen szorító, nincsenek szabályok, nincsenek bírók.

Ez is egy olyan tulajdonság, ami sokak számára okot ad arra, hogy kételkedjenek a ninjutsu hatékonyságában, összehasonlítva a K1, a boksz és hasonló küzdősportokkal. Erősen megkérdőjelezhető az ilyen összehasonlítgatások értelme, hiszen amíg minden sport szabályokra és a másik legyőzésére épül, addig a ninjutsu valódi harci helyzetekre, legtöbbször halálig tartó küzdelemre lett kitalálva, ahol nem feltétlen cél az ellenfél legyőzése, sokszor a "nem vereség" (= az életben maradás) is "megfelelő" eredmény. Éppen ez teszi egyébként a ninjutsut kitűnő önvédelmi eszközzé.

Mára nemzetközi szinten is több ezer gyakorlója van a ninjutsunak, sőt időközben akár a "semmiből", akár a Bujinkan szervezetből kiválva többen is saját szervezeteket alapítottak. Fontosnak tartom megjegyezni tehát, hogy a dolog természetéből adódóan (titkosság, írásos bizonyítékok hiánya) nehéz egyértelműen bizonyítani, hogy ki és miért lehet a ninjutsu mai hiteles forrása, de én Masaaki Hatsumit és az ő Bujinkan nevű szervezetét tartom annak. 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://ninjutsu.blog.hu/api/trackback/id/tr384493916

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása